CRI, IP… czyli jak dobrze wybrać kinkiet łazienkowy

kinkiet łazienkowy czarny

Wybór kinkietu łazienkowego to nie tylko design. Wbrew pozorom to dość trudna sprawa, bo dobry kinkiet łazienkowy to gwarancja dobrze zrobionego makijażu, prawidłowego ogolenia się, a końcu realnej oceny tego, jak wyglądamy. Jego wybór jest o wiele trudniejszy, niż na przykład kiedy dobieramy kinkiety do sypialni. Jednak trzeba zwrócić uwagę na szereg rzeczy, dzięki którym kinkiet łazienkowy poza świetnym wyglądem, będzie mógł pełnić pożądane przez nas funkcje.

Szczelność oprawy

Pierwsza kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę przy wyborze kinkietu, to jego szczelność. Jest to właśnie jeden z tych elementów, w które np. kinkiety do sypialni nie muszą być wyposażone. Za to kinkiet łazienkowy najczęściej znajduje się przy lustrze, które wisi bezpośrednio nad umywalką. To oznacza, że nie sposób działać tak, żeby na oprawie nie znalazła się ani jedna kropla wody. Ponieważ jednak połączenie elektryki z wodą nie jest tym, co lubimy najbardziej, dobrze jest przyjrzeć się kinkietowi łazienkowemu, który kupujemy.

Kinkiet łazienkowy, który sobie poradzi w wilgotnej łazience, będzie miał odpowiedni stopień ochrony przed wodą. Oznacza się go literami IP i dwiema cyframi charakterystycznymi. Pierwsza z nich dotyczy ochrony przez przenikaniem ciał stałych do obudowy, a także przed dostępem do niebezpiecznych elementów znajdujących się wewnątrz niej. Druga cyfra charakterystyczna dotyczy stopnia ochrony przed wodą. W przypadku wyboru kinkietów obie cyfry mają znaczenie. Również dlatego, że są to oprawy zamontowane zwykle w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci.

kinkiet łazienkowy białyWspółczynnik oddawania barw (CRI)

Zastanawiasz się czasem, czemu przy dziennym świetle makijaż wygląda zupełnie inaczej, niż w momencie, kiedy był nakładany w łazience? Dzieje się tak za sprawą światła. Źródła światła (żarówki, lub diody) mają określony współczynnik oddawania barw. Wyrażony jest on liczbą od 0 do 100, przy czym pierwsza określa światło monochromatyczne, a druga światło białe. Im jest on wyższy, tym barwy są oddawane lepiej. Wobec tego kinkiet łazienkowy z wysokim współczynnikiem oddawania barw pozwoli nam widzieć się tak, jak przy świetle słonecznym. Dzięki niemu wykonanie dobrego make-upu będzie możliwe nie tylko przy parapecie.

Temperatura barwowa

CRI nie należy utożsamiać z temperaturą barwową, od której zależne jest to, czy emitowane światło ma ciepłą, czy chłodną postać. W łazience, która ma być pomieszczeniem kojarzonym z relaksem i odprężeniem, odpowiednie będzie światło ciepłe. Jednak jest to kwestia indywidualnego gustu każdej osoby i nie sposób narzucać właściwe rozwiązanie. Temperaturę barwową warto tak na prawdę dobierać według własnych upodobań i potrzeb w każdym pomieszczeniu. Zarówno plafon w łazience, lampa stojąca w salonie, kinkiety do sypialni, czy reflektory w przedpokoju musi emitować odpowiednią dla nas barwę, która nie będzie nas drażnić i rozpraszać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code