Czarny abażur – gdzie może znaleźć swoje miejsce

czarny abażur

Czarne abażury materiałowe (i nie tylko) są bardzo popularne. Zwykle dobrze odnajdują się w minimalistycznych pomieszczeniach. Tylko że wiele osób zapomina, że design to nie wszystko. Czarne abażury mogą wyglądać naprawdę pięknie, jednak nie można zapominać o tym, jak słabo radzą sobie z przepuszczaniem światła.

No właśnie. Design, czy funkcjonalność? A gdyby jedno i drugie? Wbrew pozorom to się wcale nie wyklucza. Trzeba tylko spokojnie zaplanować oświetlenie pomieszczeń.

Czarny abażur w oświetleniu dekoracyjnym

Ta kwestia nie pozostawia wielu wątpliwości. Dlatego od niej zaczynam ; ) Czarne abażury materiałowe przy dekoracyjnych lampkach są świetnym wyborem, jeśli pasują do reszty pomieszczenia. Ich obecność potrafi zmienić klimat całego wnętrza, które w chwilę staje się bardzo tajemnicze. W tym przypadku liczy się tylko wygląd, więc można sobie pozwolić na dowolność.

czarny abażurCzarny abażur w lampach stojących

Lampy stojące często pełnią rolę dekoracyjną, czy tego chcemy, czy nie. Jednak opatrzenie ich czarnym abażurem wtedy, kiedy korzystamy z nich jak z głównego źródła światła, to nie najlepszy pomysł. Niewątpliwym plusem jest, że w reszcie pomieszczenia nie będzie jasno. Tylko że zwykle nie o to chodzi, bo nie ma nic przyjemnego w ciągłym noszeniu lampy stojącej ze sobą. W tej sytuacji już lepiej poradzą sobie wszelkie szarości, nawet te trochę ciemniejsze, które jednak rozświetlą pomieszczenie trochę bardziej.

Czarne abażury materiałowe w lampach wiszących

Tym razem nie będzie jednoznacznie. W lampach wiszących czarne abażury mogą być tak samo idealnym, jak i beznadziejnym pomysłem. W lampie będącej głównym źródłem światła będzie w porządku, jeśli abażur będzie słabo zabudowany i rozkloszowany. Wtedy światło ma szanse trafić wszędzie, poza sufitem, więc wadą będzie tylko brak światła odbitego.

Lampy wiszące, które mają oświetlić konkretne miejsce w pokoju, mogą być w każdym kolorze. Ba, mogą być zupełnie zabudowane po bokach. Ważne jest tylko to, żeby strumień światła padający w dół oświetlił blat stołu, biurka, czy cokolwiek innego. Poza tym zabudowane i nieprzepuszczające abażury przy stole są bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki nim światło nie razi obecnych przy stole.

Lampki nocne i lampki na stół

Wszystko zależy od tego, czy takie lampki są tylko dekoracyjne, czy pełnią ważniejszą rolę. Jeśli mają ozdabiać, to patrz punkt pierwszy. Jeśli jednak są potrzebne do pracy, czytania lub czegoś podobnego, to zdecyduj się na coś jaśniejszego – w końcu abażury materiałowe dostępne na rynku potrafią mieć dużo różnych barw. Twoje oczy będą ci wdzięczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *