Gwinty żarówek i trzonki, najpopularniejsze rodzaje

Wybierając żarówkę, musimy zwrócić uwagę nie tylko na jej parametry świetlne. Należy również wybrać rodzaj źródła światła, który będzie pasował do naszej oprawy oświetleniowej. W tym wypadku należy sprawdzić, jaki gwint żarówki lub trzonek musimy wybrać. W sprzedaży dostępnych jest wiele ich rodzajów, jednak w standardowych lampach stosuje się kilka z nich. Jakie są podstawowe gwinty żarówek oraz trzonki?

Popularne gwinty żarówek

Najpopularniejsze gwinty żarówek to oczywiście gwint E27, a także E14. Gwint E27 jest tradycyjnie stosowany w żarówkach różnego typu, w tym w żarówkach energooszczędnych i LED. Jest to gwint o średnicy 27mm. Zwany jest dużym gwintem. Jest przystosowany do pracy w instalacjach o napięciu 230V. Gwint E14 to jego mniejszy odpowiednik. Jak nietrudno się domyślić, jest to gwint o średnicy 14mm, zwany również małym gwintem. Gwinty żarówek E14 są popularnie stosowane w kinkietach, lampkach stołowych, a czasem również w oprawach wiszących.

Trzonki żarówek

Oprócz żarówek wkręcanych na gwint wyróżniamy również żarówki z trzonkiem, montowane najczęściej na wcisk. Trzonki żarówek również różnią się między sobą. W tym wypadku różny jest między innymi rozstaw nóżek. Najszersze zastosowanie znajdują popularne trzonku GU10, MR16 i G9.

Trzonek GU10 ma rozstaw nóżek na 10mm. Średnica żarówki GU10 to 50mm. Trzonek ma mocowanie na wcisk i obrót. Często stosowany jest między innymi w oprawach punktowych. Żarówki są dostosowane do instalacji 230V. Trzonek GU10 jest spotykany zarówno w żarówkach tradycyjnych, jak i w źródłach światła LED.

Trzonek MR16 to trzonek o rozstawie nóżek 5,3mm, mocowany na wcisk. Żarówki występują w dwóch wersjach, 12V i 230V. Są najczęściej stosowane w oświetleniu głównym oraz dekoracyjnym w sufitach podwieszanych, a także są wykorzystywane w oświetleniu meblowym, schodowym i sklepowym (przy oświetlaniu wystaw i gablot).

Trzonek G9 ma rozstaw nóżek 9mm. Nóżki mają postać postać pętli, co jest charakterystyczne w tym rodzaju żarówek. Żarówki z trzonkiem G9 są montowane na wcisk. Mają podobne zastosowanie jak żarówki MR16, czyli często stosuje się je w oświetleniu dekoracyjnym czy meblowym.

Kupując żarówkę, wystarczy zapamiętać proste oznaczenie. Opisane powyżej trzonki i gwinty żarówek najeżą do najbardziej popularnych i są stosowane w nowoczesnych żarówkach energooszczędnych, w tym również w żarówkach typu LED.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code