Kinkiet łazienkowy – czy jest niezbędny w oświetleniu łazienki?

kinkiety łazienkowe

Można przeżyć całe życie bez kinkietów w łazience i to wcale nie będzie życie jakościowo gorsze niż mają te osoby, u których kinkiety są. Więc teoretycznie odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi „nie”. W praktyce kinkiety łazienkowe, trochę jak lampka do sypialni, mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Kinkiety łazienkowe – dodatkowe źródło światła

Kinkiety łazienkowe są nieocenione jako dodatkowe źródło światła. Wszystko przez to, że główne źródło światła w łazienkach często znajduje się w innym miejscu niż lustro. Dlatego, żeby dobrze się ogolić lub pomalować, trzeba albo sprawdzać wykonanie przy lepszym świetle, albo w ogóle wynieść się na parapet. Są też tacy, którzy wszystko są w stanie robić z zamkniętymi oczami i zawsze wychodzi świetnie. Jednak to nie jest post dla tych osób ; )

Kinkiety łazienkowe są dużą pomocą właśnie o poranku, kiedy śpieszymy się załatwiać swoje sprawy. Możemy się spokojnie ogarnąć bez opuszczania łazienki. Poza tym, dobrze dobrane światło przy lustrze naprawdę pokaże nam, jak wyglądamy. Ile razy zdarza się, że w źle oświetlonych pomieszczeniach wyglądamy zupełnie inaczej niż na zewnątrz? I nie mówię, że lepiej, bo to akurat może działać w obie strony. Jasne – jeśli o poranku przygotowujemy się w innych pomieszczeniach, to zasady dotyczące kinkietów będą dotyczyły też takich opraw, jak lampka do sypialni.

Oświetlenie dekoracyjne

Jeśli nie masz dużej łazienki, to kinkiety będą twoim ulubionym towarzyszem odprężających kąpieli. Jasne, można wyciągnąć z szafki różane podgrzewacze. Ale serio, świeczki na brzegu wanny? „O, oparzyłam się, jak tu jest romantycznie. Kurczę, zgasło”. Może lepiej pomyśleć o włączeniu żarówek w kinkietach, które nie dają dużego światła i bez drugiego światła nadadzą łazience bardzo przyjemny klimat.

Jakie towarzystwo dla kinkietów?

Kinkiety świetnie dopełnią płaskie oprawy oświetleniowe i nie będą w stanie ich zastąpić. W końcu łazienka to nie tylko miejsce kąpieli i nakładania makijażu. Czasem trzeba w niej coś wyprać, czy po prostu posprzątać. Żeby nie ciągać za sobą lampy stojącej, dobrze jest wyposażyć łazienkę w plafon. Bo tak samo jak pojedyncza lampka do sypialni nie będzie wystarczająca, tak też kinkiety nie powinny znajdować się w łazienkach solo.

kinkiety łazienkoweCo zamiast kinkietów?

Świetną alternatywą dla osób, które nie są przekonane do kinkietów, może być lampa, którą umieszcza się nad lustrem, lub żarówki wokół, jak na zdjęciu, chociaż to jest kwestią gustu, bo bardzo przypomina lustra do charakteryzacji. Ważne, żeby spełniała taką rolę, jak kinkiety. W obu przypadkach ważne jest to, żeby żarówki, czy też diody led, świeciły ciepłym światłem. Zimne nie odda zbyt dobrze tego jak wyglądamy. Pewnie właśnie dlatego tak często można je spotkać w różnych przymierzalniach. W tym zakresie najważniejszy jest współczynnik CRI – warto zadbać o jego odpowiednią miarę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *