Lampa nad stół

lampy nad stół

W ostatnim artykule, zastanawialiśmy się, czy lampa stojąca do salonu, jest dobrym rozwiązaniem. Tym razem przyszedł czas na to, by sprawdzić, czy lampa nad stół również będzie trafnym wyborem.

Lampa stojąca, wbrew pozorom, nie zastąpi lampy nad stół. Mimo wszystkich zalet, lampa stojąca nie sprawdzi się przy stole, kiedy usiądzie przy nim więcej niż jedna osoba. Na szczęście w takich sytuacjach z pomocą przychodzi lampa nad stół, która potrafi uleczyć takie bolączki.

Lampa nad stół nie oślepia

To pierwsza, i – moim zdaniem – główna zaleta lampy nad stół. Generowany przez nią strumień światła rozprasza się w taki sposób, że nikt przy stole nie poczuje się poszkodowany, a to wcale nie jest takie rzadkie. Gdy lampa nie znajduje się nad centralnym punktem stołu, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że część osób będzie miała za mało światła, podczas gdy reszta będzie musiała mrużyć oczy przez jego nadmiar.

Oczywiście, żeby światło było odpowiednio rozpraszane, lampa nad stół nie może być jakakolwiek. Powieszona zbyt nisko żarówka co prawda sprawi, że nie będzie niedoświetlonych miejsc, ale wadą takiego rozwiązania jest to, że wszyscy obecni przy stole będą solidarnie oślepieni światłem. Wobec tego trzeba dobrać właściwy abażur

lampa nad stółAbażur do lampy nad stół

Odpowiedni abażur powinien skierować światło na dół, a jednocześnie nie pozwalać na jego rozpraszanie się na boki. Abażur nie musi być wykonany z materiału, który zupełnie nie przepuszcza światła. Najważniejsze, by osłonił źródło światła znajdujące się wewnątrz i pozwolił wyeliminować dyskomfort pojawiający się, gdy żarówka świeci prosto w twarz. Dobrym rozwiązaniem są abażury z PCV.

Brak kabli

Bezprzewodowy trend póki co dość skutecznie omija większość domowego oświetlenia. W związku z tym warto zaplanować je w taki sposób, by wszędobylskie kable nie doprowadzały nas do rozpaczy. Brak przewodów wokół stołu i pod nogami jest kolejną zaletą lampy nad stół. Właśnie to sprawia, że praca przy takim stole jest dużo prostsza – światło pada na całą powierzchnię, a przy tym można swobodnie przemieszczać się wokół niej. Poza tym „ubierając” lampy nad stół w np. designerskie abażury z PCV możemy stworzyć bardzo ciekawy i dekoracyjny efekt wizualny. Rozwiązania dwa w jednym zawsze są najlepsze.

Wady lampy nad stół

Lampa nad stół, jak i każde inne rozwiązanie, ma swoje wady. Nie jest w żadnym stopniu tak mobilna, jak lampa stojąca. Nie znaczy to, że nie można jej przenieść. Po prostu wiąże się to ze sporymi nakładami pracy, a czasem koniecznością wezwania elektryka. Wobec tego trzeba dobrze przemyśleć ułożenie stołu, żeby nie okazało się, że trzeba będzie je zmieniać dwa razy dziennie. Jednak wszystkie wysiłki są opłacalne i zostaną wynagrodzone w momencie ujrzenia ostatecznego efektu. Tak na prawdę lampy nad stół, szczególnie te wyposażone w abażury z PCV to świetne rozwiązanie do każdego pomieszczenia jadalnego i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code