Nowoczesne oświetlenie w stylu industrialnym

styl industrialny

Styl industrialny jest ostatnio bardzo na czasie i coraz częściej wybieramy go do aranżacji powierzchni mieszkalnych, jak i publicznych. Nic dziwnego, jest jednocześnie wyjątkowy, awangardowy, ale i przytulny. Łączy wiele sprzeczności i z całą pewnością nie można pozostać wobec niego obojętnym. Dodatki w stylu industrialnym zwracają uwagę, mają swoich miłośników i przeciwników. Podobnie nowoczesne oświetlenie przemysłowe z metalu, betonu i innych niestandardowych materiałów.

Nie tylko lofty

Z czym właściwie kojarzyć należy styl industrialny? Przede wszystkim z wnętrzem loftu, ale nie tylko. Pomieszczenia zaaranżowane wedle jego zasad mają przypominać wnętrza starych hal produkcyjnych, magazynów czy kopalń. Będą występować w nich elementy takie jak naturalna cegła, widoczne elementy instalacji, na przykład ozdobne kolorowe kable, a także beton czy metal. Wnętrza industrialne wydają się nieco surowe, jednak tylko na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości obok chłodu metalu występują barwne dodatki – choć raczej w niewielkiej ilości. Dzieła sztuki i rośliny. Chłód równoważyć może także ciepło kominka czy przyjazne, miękkie światło sztuczne, które mogą zapewnić kinkiety do sypialni, czy też inne oprawy pozwalające odbijać światło.

nowoczesne oświetlenieOświetlenie w stylu industrialnym bardzo często stylizowane jest na stare oprawy przemysłowe. Dotyczy to nawet najbardziej nowoczesnych opraw. Kinkiety do sypialni, do łazienek, czy też plafony i mniejsze lampki dekoracyjne – wszystkie można znaleźć w industrialnych stylizacjach. Niektóre lampy wyglądają niemal identycznie jak te z hal magazynowych czy kopalń. Sporadycznie w sprzedaży znaleźć możemy także autentyczne lampy demontowane na przykład z wyrobisk górniczych czy fabryk i następnie odrestaurowywane oraz przystosowywane do nowoczesnych źródeł światła.

Lampy betonowe

Ciekawym rozwiązaniem są także lampy betonowe. To niebanalne nowoczesne oświetlenie zadziwia i przyciąga spojrzenia. Oprawy są zazwyczaj dość duże, zadziwiają jednak lekkością. Takie lampy sprawdzą się doskonale w dużych pomieszczeniach o wysokich sufitach. Możesz zamontować je w lofcie, będą też niezastąpione w modnej kawiarni, restauracji czy pubie.

Nowocześnie i przytulnie?

Oczywiście, że tak. Ten efekt można bardzo łatwo osiągnąć właśnie światłem. Chłód betonowej czy metalowej oprawy zrównoważy żarówka. To zabieg bardzo często spotykany w wystrojach industrialnych. Jeśli decydujesz się na ekonomiczne i nowoczesne oświetlenie LED, wybierz żarówkę emitującą światło o barwie ciepłej białej. Stworzysz przytulny klimat w pomieszczeniu, zachowując jednocześnie jego tajemniczość i przemysłowy charakter. Takie zabiegi najbardziej przydadzą się we wnętrzach, od których oczekujemy przytulności. Przykładem jest – rzecz jasna – sypialnia. Mogą się tam znaleźć kinkiety do sypialni nawiązujące do przemysłowości, ale – z drugiej strony – dające ciepłe światło, które sprawi, że miejsce, w którym śpimy nie straci na przytulności.

Pamiętajmy, że mówimy jedynie o stylizacji, a nie o urządzeniu wnętrza tak, by wyglądało jak prawdziwy zakład przemysłowy. W domu, kawiarni czy restauracji chcemy przecież wypocząć, prawda? Nowoczesne oświetlenie industrialne powinno być zatem jednocześnie stylowe, ale również nastrojowe oraz sprzyjające relaksowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code