Oświetlenie kuchni ze względu na jej rodzaj

oświetlenie kuchni

Kuchnia jest miejscem pracy, spotkań, rozmów przy kawie. W gruncie rzeczy ma ona całkiem sporo funkcji. W związku z tym sprawa jej oświetlenia nie jest tak błaha, by można ją zamknąć w kilku zdaniach.

Przede wszystkim dlatego, że nasze kuchnie znacznie się od siebie różnią. Wynika to zazwyczaj z architektury domów, która przecież jest zupełnie różna i pozornie podobne bryły mogą być diametralnie odmienne pod względem rozwiązań wewnątrz. Lampy do kuchni z oknami na południe raczej nie przydadzą się w kuchni ślepej – a nawet jeśli, to nie będą wystarczające. Ponieważ kuchnia jest sercem domu, zapraszam na bliższe przyjrzenie się dobremu, kuchennemu oświetleniu uzależnionemu od pomieszczenia.

Kuchnia zamknięta

Kuchnia funkcjonująca jako zupełnie odrębne pomieszczenie to wciąż najczęściej spotykane rozwiązanie, również w nowych domach. Oświetlenie takiej kuchni jest o tyle łatwe, że samowystarczalne. Nie musi docierać do innych pomieszczeń w domu. W związku z tym w tym przypadku faktycznie warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Przede wszystkim bardzo przydatne będzie oświetlenie całego pomieszczenia. To może być jedna duża lampa przy suficie, lub mniejsze lampy do kuchni. Coś wystarczającego do tego, żeby wejść, otworzyć lodówkę, zapomnieć po co się przyszło i wyjść. Poza takim oświetleniem powinno znaleźć się dodatkowe. W tym przypadku dodatkowe to tyle, co niezbędne, więc może lepszym słowem będzie „funkcjonalne”. Takie oświetlenie pozwala na spokojną pracę. W związku z tym powinno znaleźć się nad blatami, nad kuchenką, przy zlewie. Nie można jednak zapominać o aspekcie wizualnym kuchennych lamp. Tutaj warto postawić na abażury z PCV, które nie tylko ozdobią wnętrze, ale także będą łatwiejsze w czyszczeniu niż tradycyjne klosze.

Kuchnia samodzielna bez okien

Jeśli przyszło ci funkcjonować ze ślepą kuchnią, to – o ile nie ma szans na przebicie muru – trzeba się z tym pogodzić. Na szczęście możliwości oświetleniowych jest tyle, że kiedy już się przyzwyczaisz, przestaniesz dostrzegać różnice między swoją kuchnią, a tymi z oknami.

Jednak, poza tym, żeby oświetlić przestrzenie robocze, musisz pomyśleć też o wnękach i wnętrzach szafek. Szczególnie głębokie szafki wymagają doświetlenia. Możesz wykorzystać małe spotlighty, taśmy LED, cokolwiek, co pozwoli sięgnąć wzrokiem w każdy kąt.

Lampy do kuchni w tym przypadku powinny zostać podzielone na główne, funkcjonalne i o dodatkowej funkcjonalności. Trudno powiedzieć, żeby którykolwiek z tych rodzajów był zbędny, gry brak jest światła naturalnego. W tym przypadku lepiej zrezygnować z opraw do lamp, które tłumią jego jasność. Zdecydowanie lepiej jest wybrać przezroczyste lub mocno przepuszczające światło klosze, takie jak na przykład abażury z PCV.

oświetlenie - lampy do kuchniKuchnia połączona z salonem lub jadalnią

Połączenie kuchni z innymi pomieszczeniami zdarza się coraz częściej i to nie tylko tam, gdzie brakuje miejsca. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne. W kwestii oświetlenia w takich układach w domu należy pamiętać też o tym, żeby było spójne. W końcu nie po to decydujemy się na połączenie kuchni z salonem, żeby wyglądały, jakby pochodziły z dwóch różnych bajek.

Jeśli decydujemy się na oświetlenie blatu osobną lampą, to samo zróbmy przy stole. Jeśli mamy nowoczesne lampy do kuchni, to tradycyjnie urządzony salon raczej się nie obroni. Chyba, że taką różnorodność w pomieszczeniach mamy w całym domu i chcemy trzymać się konwencji. Jednak dobrą opcją na spójne zgranie salonu z kuchnią jest wybranie identycznych opraw do lamp. Dobrze w tej roli sprawdzą się abażury z PCV.

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Jeśli możliwości pozwalają, a przestrzenie robocze są dobrze doświetlone, można pokusić się o dodatkowe, dekoracyjne oświetlenie. To może być niewielka lampa, z której będzie się sączyło ciepłe, nastrojowe światło, idealne do rozmów. Taką rolę może również pełnić dodatkowe oświetlenie na parapecie, jeśli hodujemy na nim zioła i chcemy cieszyć nimi oczy również wieczorami. Dobrze „ubrać” takie lamy w ciekawe oprawy, takie jak na przykład abażury z PCV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code