Oświetlenie pokoju dziecka – na co zwracać uwagę?

oświetlenie pokoju dziecięcego

Pokój dziecka jest tym pomieszczeniem w domu, do którego przywiązujemy największą uwagę. Przygotowanie go to zazwyczaj bardzo duża dawka przyjemności. Odczuwamy ją zazwyczaj po prostu robiąc coś dla malucha. Jednak przygotowanie takiego pokoju to również ciężka praca i odpowiedzialność za to, żeby dziecko mogło czuć się w nim dobrze i bezpiecznie. Nie bez wpływu na te stany pozostaje oświetlenie, takie jak lampki nocne do sypialni

Piękne to niekoniecznie funkcjonalne

Na samym początku drogi do idealnej aranżacji oświetlenia warto przyjąć do wiadomości, że sprawy nie załatwią jakiekolwiek, byle ładne lampy. Być może lampa-samochodzik jest urocza, ale jej budowa sprawia, że niezależnie od żarówki, daje tak liche światło, że można przy niej co najwyżej zasnąć. Jest to akceptowalne, o ile to ostatnie jest przeznaczeniem wybranej oprawy oświetleniowej. Niemniej zazwyczaj jest to po prostu błąd podyktowany tym, że dla dziecka chcemy wybrać jak najładniejsze rzeczy. Jeszcze łatwiej ulec takiemu wyborowi, gdy został zasugerowany w mniej lub bardziej delikatny sposób przez naszego malucha. Na szczęście nowoczesne lampki nocne do sypialni często spełniają zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną.

Dwa rodzaje oświetlenia to minimum

W pokoju dziecka nie można się ograniczać do oświetlenia głównego. Jest to spory błąd wpływający na jakość nauki. Główne światło jest świetne do wykonywania codziennych czynności, a także – zazwyczaj – zabawy. Jednak strefa spania i nauki powinny zostać potraktowane osobno. Szczególnie wtedy, kiedy dziecko zaczyna spędzać czas nad książkami przy biurku lub czytać wieczorem przed snem książkę. Wtedy bardzo pomocna będzie lampa nad stołem/biurkiem. Tę ostatnią warto zainstalować tak, by znalazła się około 60 cm nad blatem. Sprawi ona, że oczy dziecka nie będą się męczyć. Z drugiej strony takie jej zawieszenie pomoże uniknąć sytuacji, w której maluch siedząc przy stole, sam będzie sobie zasłaniał światło. Z kolei wybierając lampki nocne do sypialni dobrze jest kierować się barwą światła i jego intensywnością. Dużym atutem byłaby także możliwość regulowania jasności. Taką funkcję często posiadają lampki nocne nowoczesne. Do sypialni dziecka dobrze jest dobierać oświetlenie zgodnie z jego potrzebami, które szybko się zmieniają wraz z dorastaniem malucha.

oświetlenie pokoju dzieckaLampki biurkowe

Dodatkowym (a nie zastępczym) rozwiązaniem mogą stać się lampki biurkowe. Przy tym trzeba wziąć pod uwagę to, którą ręką dziecko się posługuje. Jeżeli jest praworęczne, lampka powinno być ustawiona po lewej stronie stołu lub biurka. Za to po prawej, jeśli jest praworęczne. Istnieją też sytuacje wyjątkowe, w których dziecko używa obu rąk w podobnym stopniu. Wtedy warto przemyśleć zawieszenie lampy nad stołem nieco niżej i odpuszczenie tematu lampki. Ustawiona w konkretnym miejscu sprawi, że dla własnej wygody maluch będzie używał tylko jednej ręki.

Lampki nocne

Lampki nocne do sypialni, szczególnie u dzieci, które nie lubią lub boją się zasypiać po ciemku, są doskonałym rozwiązaniem. Jednak nie można stawiać znaku równości pomiędzy lampkami nocnymi, a tymi, przy których dziecko czyta i się bawi. Chyba że, tak jak już wspomniano posiadają funkcję manipulacji intensywnością światła. Tu warto zwrócić uwagę na nowoczesne lampki nocne do sypialni.

Żarówki

Moc żarówki powinna być dostosowana do funkcji pełnionych przez dane oprawy. Jeśli trzeba się przy nich uczyć, powinna być wyższa. Jeśli spać – niska, żeby niepotrzebnie nie razić. Pozostaje jeszcze kwestia barwy światła. Cieplejsze światło będzie sprzyjało relaksowi i zdecydowanie to właśnie na nie warto stawiać w pokoju dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code