Plafony do łazienki – na co zwracać uwagę przy kupnie?

plafon do łazienki

Plafony są bardzo częstym wyborem, jeśli chodzi o wybór oprawy oświetleniowej do łazienki. Niewątpliwe wiąże się to z poczuciem (skądinąd całkiem słusznym), że lampy z ozdobnymi abażurami nie zawsze odnajdą się w tym pomieszczeniu. Poza tym istnieje przekonanie, że plafony dobrze radzą sobie w wilgotnych pomieszczeniach. Ale czy aby na pewno? Dziś krótko o tym, na co trzeba zwracać uwagę, żeby tak było w rzeczywistości.

Plafony do łazienki same w sobie nie posiadają żadnych szczególnych właściwości. Tak że, jeśli mają wylądować w łazience, muszą spełnić dodatkowe warunki poza byciem plafonem. Szczególnie wtedy, kiedy istnieje choćby najmniejsza szansa na to, że będą miały bezpośredni kontakt z wodą.

Stopień ochrony – IP

Na obudowach urządzeń elektrycznych możemy znaleźć informacje o stopniu ochrony, który gwarantują. Format takiego zapisu to najczęściej IP XX – w miejscu „XX” znajdują się dwie cyfry. Czasem można spotkać zapis z sześcioma znakami. Wtedy po cyfrach znajdują się dwie litery (dodatkowa i uzupełniająca), jednak jest to o wiele rzadziej spotykana sytuacja.

W porządku, przejdźmy do samego zapisu. O co w nim chodzi? Z liter „IP” dostajemy informację, że chodzi o „International Protection rating”, czyli o stopień ochrony, który zapewnia dana obudowa.

Pierwsza cyfra

Ponieważ dzisiaj pod uwagę bierzemy plafony do łazienki, dobrze byłoby zacząć od końca, ale będzie po kolei, żeby nie mieszać.

Zaraz po IP możemy znaleźć cyfrę od 0 do 6. Oznacza ona stopień ochrony człowieka przed tym, co znajduje się wewnątrz urządzenia. Poza tym ogólnie informuje o tym, czy (i co) może przedostać się do wnętrza obudowy.

0 jest jednoznaczne z brakiem ochrony. Znaczy to tyle, że nawet dłonią będzie można się dostać do niebezpiecznych części urządzenia. Z kolei w obudowie oznaczą cyfrą 6 można grzebać nawet drutem i nic się nie stanie. Inna sprawa, że mimo wszystko nie warto próbować. Poza tym cyfra 6 oznacza także pyłoszczelność – do takiej obudowy naprawdę nic niepowołanego się nie dostanie.

plafon do łazienkiDruga cyfra

Druga cyfra kodu to wodoszczelność, czyli najważniejszy aspekt, jaki powinny spełniać plafony do łazienki. Tym razem zakres jest większy, bo w tym miejscu pojawiają się cyfry od 0 do 8.

Podobnie jak w poprzedniej sytuacji – 0 to brak ochrony, z taką obudową nie warto zbliżać się do wody (lub z wodą do takiej obudowy). 8 to możliwość ciągłego zanurzenia obudowy w wodzie.

Plafony do łazienki – jaki stopień ochrony?

Jeśli chodzi o pierwszą cyfrę, to wszystko zależy od totalnie indywidualnych potrzeb. Niemniej raczej nikt nie próbuje przykładać do lamp drutu, więc najwyższe cyfry można sobie odpuścić. Podobnie jeśli chodzi o drugą wartość – mało prawdopodobne, że plafony do łazienki będą non stop zanurzone w wodzie. Jednak dobrze, kiedy taką ochronę w ogóle posiadają. Nawet, jeśli mają wylądować na suficie. W końcu w łazienkach nietrudno o najdziwniejsze zachlapania.

W związku z tym cyfra 1 to minimum dla czwartego znaku kodu IP, jeśli chodzi o plafony do łazienki. Tym samym nic się nie stanie, jeśli spadną na niego krople wody. Przy okazji dzięki trochę bardziej szczelnej obudowie można zyskać więcej spokoju, a to trudno przeliczyć na pieniądze.

1 thought on “Plafony do łazienki – na co zwracać uwagę przy kupnie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code